اخبار

توضیحات اخبار

جاذبه ها و مکان گردشگری شهر تنکابن

جاذبه های گردشگری طبیعی تنکابن

معرفی منطقه تنکابن + عکس

معرفی آب گرم و جنگل های تنکابن

تنکابن

جاذبه ها و مکان گردشگری شهر تنکابن

شهرستان تنکابن هم مانند شهرستان رامسر از جاذبه های گردشگری زیادی برخوردار است .

شهرستان تنکابن واقع در غرب مازندران با ترکیبی متنوع از جاذبه های مانند دریا، دشت ، جنگل و کوهستان برای انواع تورها و انگیزه های مختلف مناسب است.

زیباییهای طبیعی و رویایی دوهزار و سه هزار، آب وهوای مطبوع ییلاقی وچشم اندازهای خیره کننده ساحلی این شهرستان را به مرکز جذب گردشگر تبدیل کرده است.

قله سیالان، اثر طبیعی خشکه داران، ساحل زیبای دریا، منطقه ییلاقی سه هزار، آب گرم معدنی فلکده، آبشار فرهادجوی، دشت دریاسر، غاردانیال وپارک چالدره از مهمترین جاذبه های این شهرستان است.

نشتارود و خرم آباد از توابع این شهرستان است که بهترین محل برای اقامت و یا تفریح گردشگران است.

قله سیالان

قله سیلان مرتفع ترین قله تنکابن بوده که در مسیر صعود دارای مناظری کم نظیر و بکر می باشد.

قله سیالان با‎ ۴۶۰۰متر ارتفاع باشکوهی وصف نشدنی از دوهزار خودنمایی می- کند و برای رسیدن به قله به صورت پیاده پنج ساعت باید پیاده وری کرد.

برای صعود به سیالان از دو راه می توان عبور کرد، مسیر اول ˈ زنگشا محلهˈ به ˈ کشکر ˈ و ˈ سلیمان آباد ˈ و مسیر دوم ˈ خرم آبادقلعه گردنˈ و ˈ لتاکˈ است.

اثر طبیعی خشکه داران

اثر طبیعی خشکه داران در کیلومتر ‎ ۳۰محور تنکابن به چالوس و بعد از شهر عباس آباد و قبل از سلمانشهر در کنار جاده واقع شده و ‎ ۱۲۰متر با دریا فاصله دارد.

این منطقه حفاظت شده به عنوان تنها جنگل جلگه ای و بکراز آخرین بازمانده- های اکوسیستم های جنگلی جلگه ای شمال ایران به مساحت دو میلیون و ‎ ۶۰۰هزار مترمربع است.

انواع مختلف گونه های گیاهی مانند توسکا از نوع کرک که در ایران رو به انقراض بوده، سه قلوانجیلی، انار، ممرز، بلوط، لیلکی، لرگ، ملج، انواع مهم شمشاد، ازگیل جنگلی و یاس وحشی می باشد.

گونه های مختلف جانوری نیز از قدیم درآن می زیستند و در حال حاضر زیستگاه حیوانات وحشی نظر شغال، گرگ، خوک، گربه وحشی و پرندگانی مانند حواصیل خاکستری، قره غاز، مرغابیها، دارغاز، باکلان، اگوت بزرگ و کوچک می باشد.

خشکه داران با شرایط مذکور و برخورداری ازساحل زیبای دریای خزر ومجاورت با شهرهای گردشگری و امکانات اقامتی و پذیرایی ازجمله بهترین مناطق برای گشت و گذار است.

درحاشیه این منطقه نیز یک موزه تاریخی طبیعی ایجاد شده که مجموعه تاکسیدرمی از حیوانات وحش شمال ایران را به نمایش گذارده و همواره مورد استقبال محققان و دانش پژوهان است.

آب گرم معدنی فلک ده

این مکان یک در ˈلیرسرˈ قراردارد و مسیر آن از سه راهی خرم آباد در داخل شهر تنکابن و قبل از پل چشمه کیله آغاز و پس از عبور از شهر خرم آباد به دوراهی ˈلتاکˈ می رسد.

از این محل پس از عبور از پل به فاصله اندک دو راهی سه هزار و لیرسر وجود دارد که از این محل جاده به صورت خاکی ادامه پیداکرده و کل فاصله تنکابن تا روستای سنتی فلکده ‎ ۳۲کیلومتر است.

آب گرم با درجه حرارت متوسط درکنار رودخانه ˈلیرسرˈ و یک چشمه آب سرد به همراه جنگلهای انبوه و کوههای پوشیده از درخت برای اجرای تور وگروههای مختلف گردشگری بسیار جالب است.

منطقه ییلاقی سه هزار

مسیر دسترسی تنکابن به خرم آباد پس از عبور از قلعه گردن به سمت جنوب امتداد یافته و دوراهی ˈلتاکˈ در جنوب شرقی وارد یک جاده خاکی می شود که به طرف منطقه زیبای سه هزار ادامه پیدامی کند.

دره سه هزار منطقه ای بکر، زیبا با چشم اندازهای بدیع، چمنزارها،جنگلهای مرتفع و جلگه ای، رودخانه پرآب سه هزار یک مجموعه گردشگری و طبیعی کم نظیر در ایران است.

در آن آثاری از زندگی انسانها در گذشته های دور بر جای مانده است.

آب و هوای مطبوع به همراه آبشارها و چشمه های آب گوارا و آرامش رویایی این منطقه برای گروههای گردشگری مشتاق مناسب است.

پس از طی کردن مسافتی حدود ‎ ۳۵کیلومتر با وسیله نقلیه ودرصورت ‎ ۳۰کیلو- متر پیاده روی در دو کیلومتری شمال شرق روستای میان رود درغرب رودخانه پرور آب معدنی شلف قرار داشته که برای درمان بیماریهای مختلف مانند امراض کلیوی ، سوهاضمه و نقرس، امراض پوستی و درد رماتیسم مفید است.

آبشار فرهاد جوی

جاده آسفالته دوهزار و سه هزار که از تنکابن آغاز می شود پس از عبور از خرم آباد به مسافت دو کیلومتر به منطقه قلعه کردن می رسد که منظره جالبی را در دامنه ارتفاعات کوتاه وجنگلی ازجلگه و دریای تنکابن به نمایش می گذارد.

این محل با تنکابن هشت کیلومتر فاصله داشته و در کنار جاده از تونل انحرافی و تاریخی ˈقلعه تنکاˈ که آب ˈ ولمرود ˈ را به رود سه هزار متصل می کند آبشاری به ارتفاع ‎ ۱۰متر دارد که محیطی زیبا را برای استراحت مسافران بوجود آورده است.

بوستان جنگلی چالدره

این بوستان جنگلی در ‎ ۱۸کیلومتری مسیر تنکابن به دوهزار و در کنار جاده قرار دارد و مسیر آن آسفالته است.

پارک زیبای چالدره با ‎ ۹۲هکتار مساحت درمیان دلتای دو رود دوهزار و سه- هزار و محل اتصال آنها قرار دارد.

سرویس های بهداشتی، توقفگاه اتومبیل، آب و برق، آلاچیق از جمله امکانات این بوستان است.

امامزاده قاسم دوهزار، بقعه آقا شیرعلی خرم آباد، بقعه میرشمس الدین تنکابن ، بقعه ایوب پیغمبر، بقعه صالح بن علی و امام زاده سید حسین شیرود ازجمله بقاء متبرکه تنکابن است.

قلعه تنکا در قله کردن تنکابن، ساختمان شهرداری، ساختمان شهربانی، پل آجری قله کردن، پل لپاسرو شاه نشین دشت توسا، قلعه توسا و مرکز تحقیقات مرکبات کترا از جمله آثار تاریخی شهرستان تنکابن است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *